Zdrowie

Zajście w ciążę przed okresem – czy jest to możliwe?

Czy zajście w ciążę przed okresem jest możliwe? Podobne pytania zadaje sobie bardzo wiele kobiet. Warto wiedzieć, że do zapłodnienia przed okresem może dojść przede wszystkim u tych kobiet, u których cykl miesiączkowy wyróżnia się bardzo dużą nieregularnością. Uprawianie seksu przed miesiączką nie daje stuprocentowej gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia. Przesunięcie się momentu owulacji jest częstą przyczyną zajścia w ciążę. 

Kiedy mają miejsce dni płodne?

W każdym miesiącu kobieta ma tzw. dni płodne. Największe ryzyko zapłodnienia ma miejsce około dwa tygodnie przed terminem najbliższej miesiączki. Specjaliści podkreślają, że dni płodne zaczynają się sześć dni przed jajeczkowaniem oraz trzy dni bezpośrednio po nim. Bardzo ważny jest okres przed owulacją. Warto wiedzieć, że plemniki w ciele kobiety mogą przetrwać nawet sześć dni. Wiele par uważa, że seks przed miesiączką jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ kilka dni przed okresem kobieta na pewno nie zajdzie w ciążę. Niestety, praktyka może pokazać coś zupełnie innego.

Metoda kalendarzykowa

Aby nie zajść w ciążę, wiele kobiet stosuje tzw. metodę kalendarzykową. Polega ona na tym, że kobieta dokładnie zapisuje 12 cykli miesiączkowych – czas ich trwania jest najważniejszy. Z tego oblicza się średnią, na podstawie której można dojść do wniosku, kiedy mniej więcej mają miejsce dni płodne. Dane uzyskane w ten sposób pokazują, że zajście w ciążę przed miesiączką jest teoretycznie niemożliwe, gdyż ma wówczas miejsce faza niepłodna. Aby nie doszło do zapłodnienia, musi być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim, miesiączki muszą u kobiety występować w miarę regularnie. Jeżeli cykl miesiączkowy jest całkowicie rozregulowany, wówczas sprawne wyliczenie metodą kalendarzykową, kiedy są dni płodne, może być całkowicie niemożliwe. Kolejny warunek: kobieta powinna znać swój organizm oraz umieć rozpoznać moment owulacji oraz zbliżającą się miesiączkę. Aby metoda kalendarzykowa przynosiła odpowiednie rezultaty, kobieta musi być zdrowa, nie może stosować leków oraz nie może narażać się na sytuacje stresowe. Rozregulowanie cyklu miesiączkowego może również być spowodowane zmianą klimatu. Ponadto, termin wystąpienia miesiączki zawsze jest powiązany z wystąpieniem owulacji (zasada ta nie działa w drugą stronę). W sytuacji, gdy moment jajeczkowania zostanie przesunięty (a kobieta nie będzie o tym wiedziała), wówczas przesunięciu ulegnie też termin pojawienia się menstruacji.

Śluz niepłodny i płodny

Kolejna kwestia, którą warto weryfikować, by mieć pewność, czy aktualnie kobieta jest w fazie płodnej, jest ocena śluzu szyjkowego. Jest to metoda nazywana przez ekspertów jako metoda Billingsa. Wykorzystując tę metodą weryfikuje się, czy bezpośrednio przed okresem miały miejsce dni niepłodne. Jak rozpoznać śluz niepłodny? Jego kolor jest biało-żółty, a konsystencja gęsta i mętna. Z kolei śluz płodny jest przezroczysty, wilgotny i śliski. Jego wygląd jest nieco podobny do białka jaja kurzego. Warto wiedzieć, że konsystencja śluzu może ulegać zmianom za sprawą wielu zróżnicowanych czynników, na przykład w związku z chorobą czy przyjmowaniem antybiotyków bądź zmianą klimatu. Specjaliści podkreślają, że sama obserwacja śluzu nie daje stuprocentowej gwarancji, iż współżycie przed okresem nie spowoduje zajścia w ciążę. Ogromnym ryzykiem jest uprawianie seksu kilka dni przed okresem. Dotyczy to zwłaszcza tych kobiet, u których cykle miesiączkowe wyróżnia spora nieregularność, gdyż w ich przypadku określenie fazy płodnej jest zadaniem wyjątkowo

Leave a Comment