Zdrowie

Wpływ alkoholu na tabletki antykoncepcyjne

Na temat jednoczesnego stosowania alkoholu oraz tabletek antykoncepcyjnych w dalszym ciągu pokutuje wiele mitów. Według niektórych osób to niezwykle kontrowersyjne połączenie. W tej chwili żaden naukowiec nie udowodnił jeszcze dokładnie, że alkohol na 100% wpływa na obniżenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nadmierne spożywanie alkoholu na pewno przyczyni się do pojawienia się niechcianej ciąży. Dzieje się tak, gdy przez zatrucie alkoholowe kobieta ma wymioty, przez co tabletka antykoncepcyjna nie zostanie wchłonięta przez organizm i nie zapewnia już optymalnej ochrony przed ciążą. 

Tabletki antykoncepcyjne – najpopularniejsza w Polsce metoda zapobiegania niechcianej ciąży

Badania wskazują, że tabletki antykoncepcyjne to jedna z trzech najczęściej stosowanych przez polskie kobiety metod zapobiegania ciąży. Dwie pozostałe metody to prezerwatywy oraz stosunek przerywany (jego skuteczność w zapobieganiu ciąży jest wysoce wątpliwa). Do stosowania tabletek antykoncepcyjnych przyznaje się około 20 procent kobiet uprawiających seks w sposób regularny. Mimo tego, wiele kobiet zadaje sobie pytanie: czy można łączyć alkohol z tabletkami antykoncepcyjnymi? Spożywany alkohol nie wpływa na obniżenie skuteczności pigułek antykoncepcyjnych, jednak należy pamiętać o jednej niezwykle ważnej kwestii.

Mianowicie: kobiety, które chcą łączyć tabletki antykoncepcyjne z alkoholem, powinny najlepiej przyjmować tabletkę kilka godzin przed planowanym spożyciem alkoholu. Tabletka zdąży się wchłonąć, dzięki temu nawet ewentualne wymioty spowodowane zatruciem alkoholowym nie spowodują, iż tabletka się nie wchłonie do organizmu. Ponadto trzeba pamiętać o innej ważnej kwestii. Jeśli kobieta stosuje tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, czyli zawierające progesteron oraz estrogen, połączenie ich z alkoholem może mieć bardzo negatywny wpływ na żołądek i wątrobę.

Najgroźniejsze dla skuteczności tabletek antykoncepcyjnych są wymioty spowodowane zatruciem alkoholowym

Spore spożycie alkoholu prowadzi do stanu tzw. upojenia alkoholowego, który to prowadzi nie tylko do bólu głowy, ale również do nudności, wymiotów oraz do biegunki. Jeżeli takie dolegliwości pojawiają się zaraz po przyjęciu tabletki, to zachodzi ogromne ryzyko, iż tabletka nie wchłonęła się w organizmie w sposób prawidłowy. W takich przypadkach niezbędne jest korzystanie z dodatkowych form zabezpieczenia w trakcie uprawiania seksu. Specjaliści podkreślają, że wówczas należy je stosować aż do końca obowiązywania danego cyklu menstruacyjnego.

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych i alkoholu na wątrobę

Jednoczesne spożywanie alkoholu oraz przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych ma bardzo negatywny wpływ na ogólną kondycję wątroby. Największe ryzyko pojawia się przy stosowaniu tabletek typu dwuskładnikowego. Zawierają one estrogeny, które metabolizuje wątroba. Takie połączenie może spowodować, że pojawią się bardzo groźne schorzenia wątroby. Dotyczy to oczywiście kobiet, które nadużywają alkoholu. Są one jednocześnie bardziej zagrożone zachorowaniem na miażdżycę lub zawał serca. Sam alkohol przyczynia się do wzrostu poziomu trójglicerydów we krwi. Antykoncepcja hormonalna może spowodować, że ich poziom będzie jeszcze wyższy.

Dłużej trwające upojenie alkoholowe

Estrogeny zawarte w dwuskładnikowych tabletkach antykoncepcyjnych mają również wpływ na spowolnienie metabolizmu alkoholu przez organizm. Powoduje to, że upojenie alkoholowe może trwać zdecydowanie dłużej niż u kobiet, które stosują inne dostępne metody antykoncepcji.

 

 

Leave a Comment