Zdrowie

Tajemnicze hormony żeńskie i męskie oraz ich wpływ na zdrowie seksualne

Dlaczego się zdarza, że podczas seksu żona nie odczuwa przyjemności ze swoim mężem? Wielu naukowców stara się to rozgryźć. To bardzo ważny temat. Około 150 lat temu austriacki lekarz psycholog Sigmund Freud dokonał rewolucji w medycynie. Studiując psychologię seksualności, odkrył, że chroniczne niezadowolenie seksualne jest podstawą paraliżującej histerii życia (głównie kobiet). Nerwice, chroniczny stres spowodowany niezadowoleniem seksualnym często prowadzą do poważnych chorób, ale z jakiegoś powodu nadal nie jest w zwyczaju, aby otwarcie o tym mówić.

Od czego zależy seksualność, zarówno kobiety, jak i mężczyzny na poziomie hormonów?

Ludzie wierzą, że podejmują świadomą decyzję, wybierając jednego partnera, a odrzucając drugiego. W rzeczywistości bardzo często takimi działaniami kierują tajemnicze związki chemiczne – hormony. Kobieta staje się kobietą pod wpływem żeńskiego hormonu estrogenu. A męski hormon testosteron kontroluje zachowania seksualne mężczyzn. Jednak zarówno mężczyźni, jak i kobiety wytwarzają oba hormony.

Estrogen i jego wpływ na zdrowie kobiety

Estrogen jest hormonem wytwarzanym u kobiet w jajnikach. Zależy od tego zarówno regularność miesiączki, jak i powstawanie cech płciowych u dziewcząt. Przygotowuje też ciało do macierzyństwa. Dzięki estrogenom dorosła kobieta zachowuje młodość, urodę i pozytywne nastawienie do życia. Pamięć zależy również od poziomu estrogenu. Dlatego wraz z wygaśnięciem funkcji jajników w okresie menopauzy występują trudności z zapamiętywaniem. W takich przypadkach hormonalna terapia zastępcza pomaga kobietom. Jest również przepisywany przy innych dolegliwościach starzejącej się skórze, wypadaniu włosów, suchości okolic intymnych. Wysoki poziom estrogenu we krwi kobiety wskazuje na zdolność poczęcia dziecka. Jednak po pierwszym porodzie maleje.

Progesteron i prolaktyna

Progesteron jest drugim hormonem, który przyczynia się do szybkiego wystąpienia i prawidłowego rozwoju ciąży. Jest produkowany przez ciałko żółte, łożysko i nadnercza. Co ciekawe, poziom progesteronu we krwi kobiety wzrasta, gdy widzi małe dzieci. Kolejnym hormonem jest prolaktyna. Powstaje w przysadce mózgowej wpływa również na wzrost i rozwój gruczołów mlecznych. Ten hormon nazywany jest hormonem stresu. Jego poziom wzrasta wraz ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, przepracowaniem, urazami psychicznymi.

Co trzeba wiedzieć o męskich hormonach?

Androgeny to grupa hormonów wytwarzanych przez gruczoły płciowe (jądra u mężczyzn i jajniki u kobiet), a także przez korę nadnerczy. Do tej grupy zalicza się także główny męski hormon płciowy – testosteron. Jest to związane z aktywnością seksualną mężczyzny, jego zdolnością do ochrony domu, rodziny i dostarczania pożywienia. We współczesnym społeczeństwie ten hormon jest niebezpieczny dla mężczyzn. W końcu nie muszą już biegać przez las i rzucać włóczniami. Aby utrzymać normalny poziom testosteronu, mężczyźni potrzebują aktywności fizycznej. Poziom testosteronu spada szybciej u osób nadużywających alkoholu i palaczy. Z wiekiem zmniejsza się, a w wieku 50-60 lat pojawia się andropauza.

Zmiany hormonalne

U kobiet w okresie menopauzy poziom żeńskich hormonów płciowych spada, a poziom progesteronu wzrasta. Dlatego przed 50 rokiem życia kobieta staje się bardziej niezależna, zdecydowana i odpowiedzialna. Często to ona inicjuje rozwód, zmęczona ciągnięciem za dwoje rodzinnego ciężaru. Ale jednocześnie zmniejsza się odporność kobiety na stres i zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia udaru i innych chorób.

Jak radzić sobie z hormonami?

Oto główne rzeczy, które trzeba wiedzieć o zdrowiu kobiet i mężczyzn, jeśli dąży się do harmonijnych relacji rodzinnych. Ponadto istnieją leki poprawiające przepływ krwi do narządów płciowych. Mężczyzn, dzięki lekom na potencję opartym na silendafilu, pozbywają się problemu z zaburzeniami erekcji. Natomiast w przypadku kobiet zalecane leki poprawiają odżywianie jajników, a tym samym produkcję żeńskich hormonów. Wszystko to wpływa na ogólną zdolność do orgazmu i życia seksualnego. Nie można zapominać, że seks sprzyja produkcji endorfin, tak zwanych hormonów szczęścia. A kiedy człowiek jest szczęśliwy, zadowolony z życia, ma dobry nastrój, dobre zdrowie. Przy regularnej aktywności seksualnej organizm wydziela również hormony, takie jak adrenalina i kortyzol. Bóle głowy, migreny ustępują, poprawia się uwaga i kreatywne myślenie. Aktywność seksualna również przedłuża życie.

Leave a Comment